Velikonoční vajíčka v přírodním stylu

Hody hody doprovody, dejte vejce malovaný. Nemáte-li malovaný, dejte aspoň cibulový! laughing

Zkuste to letos s námi, podrobný postup najdete uvnitř smile

A co tedy k tomu budete potřebovat? 

vajíčka uvařená natvrdo, nejlépe bílá, ale mohou být i hnědá
cibulové slupky
gáza nebo staré punčochy
gumičky
nůžky
starý hrnec
stará lžíce
zelené lístky
 
Cibulové slupky dáme do vody a vaříme na mírném ohni cca 15 - 20 min, aby pustily barvu. Množství vody odhadneme podle množství slupek, v každém případě by jí ale mělo být tolik, aby byla vajíčka ponořená. Do vody přidáme trochu octa (odmašťuje) a soli (zabraňuje popraskání skořápek). Používáme staré nádobí, protože slupky barví. 
 
Mezitím si připravíme natvrdo uvařená vajíčka, gázu (punčochu) a gumičky. Gázu nastříháme na kousky, které by měly být tak velké, aby do nich šlo vajíčko zabalit. Lísteček přiložíme na vajíčko, překryjeme ho gázou, lísteček pod ní ještě upravíme a gázu přes vajíčko stáhneme tak, aby byl lístek pevně přitisknutý k vajíčku. Gázu z druhé strany vajíčka zkroutíme a pevně stáhneme gumičkou. Dáváme pozor, aby nepraskla skořápka.  Když je voda dostatečně obarvená, upravená vajíčka do ní vložíme a necháme je v ní tak dlouho, dokud nemají požadovanou barvu. Už nevaříme a slupky stále necháváme ve vodě.
 
Obarvená vajíčka jedno po druhém pomocí lžíce vytahujeme z vody, ihned odstřihneme zezadu gázu s gumičkou a sundáme ji společně s lístkem. Pracujeme rychle, protože pokud zůstane lístek na vajíčku déle, zaschne a už nejde sundat. 
 
Varianta pro lenochy: Vajíčka předem nevaříme natvrdo, ale rovnou ve vodě se slupkami. Je to rychlejší, ale je zde větší pravděpodobnost, že některé vajíčko praskne a je potřeba s tím dopředu počítat. Vajíčka vytahujeme z vody hodně horká a je potřeba větší opatrnosti při sundávání gázy.
 
Budeme moc rádi, pokud se pochlubíte, jak se vám letošní vajíčka povedla, do komentářů pod vajíčkovým příspěvkem na našem facebooku. Veselé Velikonoce! 
 
Autor: Marcela Louková


velikonocevajíčkabarveníkraslicepomlázka

Zprávičky

Zahájení činnosti zájmových kroužků ve školním roce 2023/24

30. 5. 2023 10:00

Kroužky svou činnost zahajují postupně dle naplněnosti od přelomu září a října, o termínu první schůzky budete informováni, zpravidla formou sms.

Pokud nemáme vaši přihlášku pro letošní rok, o zahájení se nedozvíte! Chcete-li pokračovat ve stejném kroužku jako v loňském roce, je nutné odevzdat novou přihlášku. Neotálejte, kapacita řady kroužků se už rychle zaplňuje.

S přihlášením také nečekejte, až se kroužek rozběhne. Mohlo by se stát, že pro malý počet přihlášek nakonec nebude jeho činnost zahájena a to by byla škoda!

Přihlašování do kroužků na školní rok 2023/24

30. 5. 2022 10:04

Přijímáme přihlášky na nový školní rok! Odevzdání přihlášky je základní podmínkou pro přijetí do kroužku a je nutné ji odevzdat, i když pokračujete ve stejném kroužku jako v loňském roce! Více v záložce FAQ.

Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

Přehled všech nabízených kroužků najdete ZDE.

Pro školy

Kontakt

Dům dětí a mládeže Varnsdorf
příspěvková organizace
Otáhalova 1260
407 47 Varnsdorf

IČ: 71192174

telefon: +420 412 372 217
mobil: +420 608 713 468
e-mail: 
info@ddm.varnsdorf.cz

číslo bankovního účtu: 2300380278/2010

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace