Letos se s vámi nesejdeme v Čarodějnickém parku, Hilda si proto pro vás připravila tipy na čarodějnické tvoření a malování. A taky povídání, proč vlastně slavíme pálení čarodějnic, nechybí ani malá vzpomínka na loňskou oslavu. Mrkněte se dovnitř
Pálení čarodějnic je oblíbený svátek v mnoha zemích, na který se těší děti i dospělí. Připadá na na 30. dubna večer a je také oslavou příchozího května a jara. Pálení čarodějnic nebo také Filipojakubská noc se slaví nejen u nás, ale také v Německu, Velké Británii, Polsku Finsku či Švédsku. Víte ale, jak tento svátek vůbec vznikl a jak se z něj stala naše lidová tradice?
Pálení čarodějnic se slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. Právě o této noci před svatým Filipem a Jakubem se věřilo, že se probouzí zlé síly, které mají moc škodit lidem. O půlnoci se pak daly nalézt různě poschovávané a zakopané poklady. Aby se hledač pokladu mohl před těmito zlými silami úspěšně bránit, musel prý mít u sebe květ z kapradí, svěcenou křídu a řadu dalších předmětů.
Lidé věřili, že o této noci poletuje v povětří spousta čarodějnic letících na sabat, před kterým se natíraly kouzelnými mastmi, díky čemuž mohly létat na koštěti. Při reji byla volena královna sabatu, která potom vládla hostině a tanci - "čarodějnickému kolu" - které se tančilo pozpátku. Jídla vypadala sice lákavě, ale byla bez chuti a nezhnala hlad. Nesměl chybět kotel plný žab a hadů a také nádoba s jedy. Čarodějnice se tu s oblibou proměňovaly ve vlky, psy a jiná zvířata a vyprávěly si, co se jim povedlo lidem od posledního setkání natropit.
A právě na ochranu před čarodějnicemi vzniklo několik rituálů. Mezi hlavní ochranu patřilo pálení ohňů, což se dochovalo dodnes.
Pálení čarodějnic je známé také jako Filipojakubská noc. V Německu se jí říká Valpružina noc, Keltové ji nazývali Beltine a ve Švédsku slaví lidé noc zvanou Valborg. Každá země slavící pálení čarodějnic má také své vlastní tradice a zvyky, které se se svátkem pojí. Jedno ale mají společné. Po celé zemi, ve velkých městech i na vesnicích, se zakládají velké hranice, které se zapálí. Nechybí hudba, jídlo, pití a zábava.
Letos čarodějnice společně neoslavíme, ale máme pro vás aspoň malou náplast. Obrázky pod článkem si můžete vytisknout a malovat, vybarvovat, doplňovat, hledat rozdíly nebo cestu v bludišti a také se inspirovat, co si doma vytvořit. Budeme moc rádi, když se svými výtvory pochlubíte v komentářích na facebooku pod čarodějnickým příspěvkem
A zde je malá vzpomínka na loňský čarodějnický park
Z organizačních důvodů přijímáme platby v hotovosti pouze ve dnech PONDĚLÍ, ÚTERÝ A STŘEDA. Kroužky je možné hradit také převodem na účet č. 2300380278/2010, do zprávy pro příjemce uveďte jméno dítěte a název kroužku. Děkujeme za pochopení
Kroužky svou činnost zahajují postupně dle naplněnosti od přelomu září a října, o termínu první schůzky budete informováni, zpravidla formou sms.
Pokud nemáme vaši přihlášku pro letošní rok, o zahájení se nedozvíte! Chcete-li pokračovat ve stejném kroužku jako v loňském roce, je nutné odevzdat novou přihlášku. Neotálejte, kapacita řady kroužků se už rychle zaplňuje.
S přihlášením také nečekejte, až se kroužek rozběhne. Mohlo by se stát, že pro malý počet přihlášek nakonec nebude jeho činnost zahájena a to by byla škoda!
Přijímáme přihlášky na nový školní rok! Odevzdání přihlášky je základní podmínkou pro přijetí do kroužku a je nutné ji odevzdat, i když pokračujete ve stejném kroužku jako v loňském roce! Více v záložce FAQ.
Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.
Přehled všech nabízených kroužků najdete ZDE.
Přihláška do zájmového kroužku na školní rok 2024/25
Přehled zájmových kroužků na školní rok 2024/25
Dům dětí a mládeže Varnsdorf
příspěvková organizace
Otáhalova 1260
407 47 Varnsdorf
IČ: 71192174
telefon: +420 412 372 217
mobil: +420 608 713 468
e-mail: info@ddm.varnsdorf.cz
číslo bankovního účtu: 2300380278/2010