Čarodějka Hilda

Letos se s vámi nesejdeme v Čarodějnickém parku, Hilda si proto pro vás připravila tipy na čarodějnické tvoření a malování. A taky povídání, proč vlastně slavíme pálení čarodějnic, nechybí ani malá vzpomínka na loňskou oslavu. Mrkněte se dovnitř smile

Pálení čarodějnic je oblíbený svátek v mnoha zemích, na který se těší děti i dospělí. Připadá na na 30. dubna večer a je také oslavou příchozího května a jara. Pálení čarodějnic nebo také Filipojakubská noc se slaví nejen u nás, ale také v Německu, Velké Británii, Polsku Finsku či Švédsku. Víte ale, jak tento svátek vůbec vznikl a jak se z něj stala naše lidová tradice?

Pálení čarodějnic se slaví v noci ze 30. dubna na 1. května. Právě o této noci před svatým Filipem a Jakubem se věřilo, že se probouzí zlé síly, které mají moc škodit lidem. O půlnoci se pak daly nalézt různě poschovávané a zakopané poklady. Aby se hledač pokladu mohl před těmito zlými silami úspěšně bránit, musel prý mít u sebe květ z kapradí, svěcenou křídu a řadu dalších předmětů.

Lidé věřili, že o této noci poletuje v povětří spousta čarodějnic letících na sabat, před kterým se natíraly kouzelnými mastmi, díky čemuž mohly létat na koštěti. Při reji byla volena královna sabatu, která potom vládla hostině a tanci - "čarodějnickému kolu" - které se tančilo pozpátku. Jídla vypadala sice lákavě, ale byla bez chuti a nezhnala hlad. Nesměl chybět kotel plný žab a hadů a také nádoba s jedy. Čarodějnice se tu s oblibou proměňovaly ve vlky, psy a jiná zvířata a vyprávěly si, co se jim povedlo lidem od posledního setkání natropit.

A právě na ochranu před čarodějnicemi vzniklo několik rituálů. Mezi hlavní ochranu patřilo pálení ohňů, což se dochovalo dodnes.

Pálení čarodějnic je známé také jako Filipojakubská noc. V Německu se jí říká Valpružina noc, Keltové ji nazývali Beltine a ve Švédsku slaví lidé noc zvanou Valborg. Každá země slavící pálení čarodějnic má také své vlastní tradice a zvyky, které se se svátkem pojí. Jedno ale mají společné. Po celé zemi, ve velkých městech i na vesnicích, se zakládají velké hranice, které se zapálí. Nechybí hudba, jídlo, pití a zábava.

Letos čarodějnice společně neoslavíme, ale máme pro vás aspoň malou náplast. Obrázky pod článkem si můžete vytisknout a malovat, vybarvovat, doplňovat, hledat rozdíly nebo cestu v bludišti a také se inspirovat, co si doma vytvořit. Budeme moc rádi, když se svými výtvory pochlubíte v komentářích na facebooku pod čarodějnickým příspěvkem laughing

A zde je malá vzpomínka na loňský čarodějnický park


čarodějniceobrázkytvořenímalování

Zprávičky

Přihlašování do kroužků na školní rok 2022/23

30. 5. 2022 10:04

Přijímáme přihlášky na nový školní rok! Odevzdání přihlášky je základní podmínkou pro přijetí do kroužku a je nutné ji odevzdat, i když pokračujete ve stejném kroužku jako v loňském roce! Více v záložce FAQ.

Přihlášku si můžete stáhnout ZDE.

Přihlašování na letní aktivity je v plném proudu

1. 3. 2022 12:01

Letní tábory a jednodenní akce se velmi rychle plní, proto s odevzdáním přihlášek neváhejte! Podrobnosti najdete v záložce Tábory.

V případě, že je vámi vybraná aktivita již obsazená, můžete se přihlásit jako náhradníci. Do léta je dlouhá doba a stává se, že se ještě místa uvolní.

Pro školy

Kontakt

Dům dětí a mládeže Varnsdorf
příspěvková organizace
Otáhalova 1260
407 47 Varnsdorf

IČ: 71192174

telefon: +420 412 372 217
mobil: +420 608 713 468
e-mail: 
info@ddm.varnsdorf.cz

číslo bankovního účtu: 2300380278/2010

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace